Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablic pamięci w Soczewce
opracowanie: Ewa Lewandowicz

Motto: "Nadziei uczą ci ,co na stos, potrafią rzucić swój życia los"
Jan Pietrzak

W dniu 8 listopada 2013 roku mieszkańcy gminy Nowy Duninów przeżyli w przededniu 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości niezapomniane chwile patriotyczne, stali się świadkami odsłonięcia i poświęcenia tablic pamięci upamiętniających postaci nauczycieli uczących polskości w ciszy podczas okupacji hitlerowskiej. Bohaterami tablic są: Karol Górnicki i jego córka Sława oraz Edmund Rzętkiewicz i jego żona Jadwiga

To nie przypadek sprawił, że główne ceremonie odbyły się w Soczewce, gdyż tablice pamięci stały się z inicjatywy Klubu Młodego Historyka prowadzonego przez opiekuna Ewę Lewandowicz w SP w Soczewce oraz wsparciu rożnych instytucji i potomków bohaterów tablic trwałym efektem projektu edukacyjnego organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej - Kamienie Pamięci - Nauczyciele Historii Prawdziwej. Prochy legendarnych nauczycieli - Karola Górnickiego , Edmunda Rzętkiewicza ( zamordowanych w KL Mauthausen - Gusen) oraz szczątki ks. Pawła Kwiatkowskiego, Adeli Miecznikowskiej, Karola Rempa, Nikodema Borowskiego i 129 żołnierzy obrony września spoczywają na cmentarzu w Soczewce. Główne cele przedsięwzięcia zostały osiągnięte - upamiętniono, ocalono od zapomnienia zasłużonych nauczycieli z obwodu szkół w Soczewce i Nowym Duninowie, oddano hołd wszystkim Polakom oraz bohaterom ziemi łąckiej, soczewskiej i duninowskiej walczącym o wolność kraju. Nie zapomniano o powstańcach styczniowych - Nikodemie Borowskim, Adamie Tołłoczko, Józefie Włodarskim, Zygmuncie Padlewskim, Epsteinach. O bohaterach II wojny światowej - księdzu Pawle Kwiatkowskim, poruczniku Stefanie Ike Duninowskim, Antonim Szałkiewiczu, Karolu Rempie, Adelajdzie Miecznikowskiej oraz 129 żołnierzach armii Poznań i Pomorze.

Gorące podziękowania przekazane na ręce organizatorów - dyrektorów szkół z Soczewki i Nowego Duninowa : pani Elżbiety Bronieckiej, pana Pawła Adamkowskiego, pani Ewy Romańskiej - od honorowych gości uroczystości, utwierdzają w podejmowaniu podobnych wysiłków w przyszłości, są ważnym aspektem wychowania obywatelskiego i społecznego.

W każdym społecznym działaniu najważniejsi są ludzie, którzy potrafią sobie zaufać i dążyć do wyznaczonego celu. Taką mozaikę pozytywnych ludzi wspierających ideę ufundowania tablic stanowili z pewnością fundatorzy tablic - potomkowie nauczycieli tajnego nauczania : rodziny Rzętkiewiczów, Górnickich, Przeździaków; społeczności szkół z Soczewki i Nowego Duninowa, Samorząd gminy Nowy Duninów, Nadleśnictwa- Gostynin i Łąck, świadek wydarzeń pani Teodora Boruc. Wszyscy w/w przybyli na uroczystość. Ponadto - wizytator Barbara Kubacka z ramienia KO w Warszawie z Delegaturą w Płocku, pan Adam Sierocki - przewodniczący Rady Starostwa Powiatu Płockiego, wiceprezes Zarządu Powiatowego ZNP - Dariusz Krzewicki, przewodniczący Rady gminy Nowy Duninów - p. Andrzej Pietrzak oraz włodarz gminy N. Duninów - wójt Mirosław Krysiak. Poseł RP - pan Piotr Zgorzelski przesłał uroczysty list.

Refleksje po uroczystości odsłonięcia tablic pamięci

Kiedy w marcu 2013 roku Rada Pedagogiczna SP w Soczewce prymarnie planowała uroczystość odsłonięcia tablic pamięci , to na uwadze miała wrześniowy apel poległych w miejscu pamięci narodowej. Wtedy zazwyczaj naszym obchodom towarzyszyła aura polskiej złotej jesieni, niepowtarzalny szum drzew ,spadanie różnokolorowych liści i zapachy z pogranicza pór roku. Mimo wspomnień obrońców września, sami byliśmy jeszcze we wspomnieniach lata ... Życie samo przyniosło nowy termin uroczystości - ósmego listopada 2013 roku. Teraz wiemy dlaczego, aby wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Albo i nie .... ?!

Listopadowe zadumy są inne. Jeszcze w nas świeże myśli ku wszystkim przodkom i bliskim, którzy odeszli, ale stanowią przymierze pomiędzy przeszłością, dzisiaj i przyszłością. Jesteśmy narodem ludzi, którzy pamiętają i czczą, czując nierozerwalne korzenie z duchami - opiekunami naszych ognisk domowych.

W piątek 8 listopada 2013 roku podczas głównych uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablic pamięci - padał deszcz i było pochmurno. Nikt nie wspominał niedawnych wypraw na grzybobrania, a już na pewno letnich wojaży... Nic nie rozpraszało liturgii mszy świętej w klimatycznym od zawsze soczewskim kościele. Celebranci mszy - proboszcz parafii Soczewka i proboszcz parafii N. Duninów - skupili się na słowie Bożym i intencji mszalnej. Niewidoczny , ale obecny senior proboszcz - spowiadał. Dla wielu wierzących i nie tylko - niepodważalny autorytet kapłana. Ulgą - fakt, że jest mimo sędziwego wieku. Ten kościół skupił pokolenia, ludzi , którzy przybyli z różnych zakątków kraju i Europy , którzy na co dzień się spieszą, bo takie jest życie...

Może właśnie listopadowy dzień spowodował powagę, zatrzymanie czasu, chwili, .... W deszczowej ciszy złożono symboliczne wiązanki na grobach zasłużonych. Płomyki światła już drgały, ogrzewały i oświetlały. Za chwilę przy Szkole Podstawowej w Soczewce - poświęcenie .... Tak !!! Kamieni Pamięci - Nauczycieli Historii Prawdziwej.

Krople deszczu, jak łzy spływały po zebranych, po rodzinach bohaterów tablic, po świadkach okupacyjnych czasów, po dostojnych honorowych gościach, młodym pokoleniu. I w chwili kiedy odsłaniano i poświęcano tablice, każdemu świadkowi tego historycznego aktu zrozumiałe stało się przesłanie uroczystości wyryte na tablicach:
"... że to nie łzy są, ale że kamienie..." ( W Weronie, C. K. Norwid)

Dalsza część uroczystości- w siedzibie Szkoły Podstawowej w Soczewce - przebiegała również w charakterze zadumy. To pewnie mury tej placówki, gdzie legendarni nauczyciele - Górniccy i Rzętkiewiczowie zostawili po sobie kaganek oświaty oraz osobiste pamiątki zgromadzone po nich na wystawie - emanowały dobrem , prawdą i pięknem. Wszyscy uczestnicy to czuli, a młodzież ze szkół w Soczewce i Nowym Duninowie swoim występem artystycznym dopełniła wrażeń. Później mądre słowa potomków bohaterów dnia, świadka tajnego nauczania , honorowych gości wspierających szkoły i dobro Dzieci w dzisiejszej Rzeczypospolitej i miłe Polaków rozmowy przy poczęstunku - stały się hołdem cichym bohaterom czasów okupacji hitlerowskiej.

STRONA GŁÓWNA